Anne-Bebek Bağlanması Nedir?

Anne-Bebek Bağlanması Nedir?

Hep duyduğumuz güvenli anne-bebek bağlanması konusundan bahsetmek isteriz biraz da… Doğum sonrası anne-bebek arasındaki bağlılık ve bakım, bebeğin yaşamını fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak sağlıklı sürdürmesinde oldukça önemli. Bu nedenle bağlanma, bebeğin psikolojik gelişimi ve dış dünya ile kurduğu ilişki açısından, temel süreçlerden biri olarak kabul edilir.

Bebeklerdeki bağlanma kavramı şu duygu ve davranışlarla açıklanabilir: Belirli bir kişiye olumlu tepkilerin verilmesi, zamanın büyük bir kısmının o kişiyle birlikte geçirilmek istenmesi, korku yaratan herhangi bir durum veya obje karşısında hemen o kişinin aranması, bağlanılan kişinin varlığının algılanması ve eş zamanlı olarak rahatlama gerçekleşmesi.

Özellikle doğum öncesi dönemde, annenin bedeninde meydana gelen değişiklikleri benimsemesi ve olumlu duygularını henüz doğmamış olan bebeğine aktarabilmesi, bağlanmanın temellerini oluşturur. Hamilelik döneminde, annenin karnına dokunarak bebeğini tensel olarak hissetmesi ve kabul etmesi de, bağlanma ilişkisi açısından oldukça önemli.

Haydi bugün karnınızdaki bebeğinize güzel şeyler fısıldamaya başlayın, dokunun, onunla olduğunuzu hissettirin.