Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Ebeveynler, bebeklerinin her türlü bakımı için her şeyin en iyisini yapmaya odaklanır. Deneme ve tecrübe ile birlikte anne ve babalar bebeklerine en uygun bakımı gerçekleştirir. Özellikle ilk kez ebeveyn olacak anne ve babalar, bebek bezinin bağlanması konusunda hassas davranırlar. Bebek bezinin bağlanması hakkında detaylı bilgiler içeren yazımız, siz ebeveynlere kılavuzluk edecek niteliktedir.

 • Bez bağlama aşamasında kullanacağınız bütün malzemeleri (alt açma örtüsü, bebek bezi, ıslak havlu, pişik için krem, bebeğin oyalanması için oyuncak, yedek bebek kıyafeti) yanınızda bulundurun.
 • Serdiğiniz alt açma örtüsünün üstüne sırt üstü olarak bebeğinizi yatırın.
 • Bebek bezini değiştirmek için bebeğin ayak bileklerini tutun, hafifçe kaldırarak alkol içermeyen ıslak mendil ile bebeğin altını temizleyin. Alkol içermeyen Sleepy Islak Havlu iyi bir tercih olacaktır. Bu aşamada bebeğin poposunun kuru olduğundan emin olun. Gerekirse bir süre hava almasına izin verin.
 • Bağlayacağınız bebek bezinin esnek kulaklarını açarak bezi hazır hale getirin.
 • Bebeğe yeni bir bez bağlamak için de ayak bileklerini bir elinizle tutun ve bebeğin beline kadar bezi koyun. Bezin, bel bölgesiyle göbek deliği kısmına geldiğinden emin olun.
 • Bebek bezini nazikçe bebeklerin bacak arasından geçirin. Yan bantlar yardımıyla bezi bağlayın.

BEBEK BEZİ BAĞLAMA AŞAMASINDA 6 ÖNEMLİ NOKTA

Bez bağlama işi ne kadar basit olarak görünse de bebeğin özellikle sağlığı açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden bu işlem titizlikle yapılmalıdır. Bez bağlama ve bez değiştirme işleri yapılırken önemli olan noktalar aşağıda listelenmiştir.

 • Bebeğinize bez bağlamadan önce, bez bağlayacağınız ortamın ve ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Bez bağlayacağınız ortamın hijyeni, bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bezi bağlamadan önce ve bağladıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmamalısınız.
 • Bebeğinizi yatırdığınız zeminin düz olması gerekmektedir. Bebeğin rahat bir şekilde yatması, işinizi de kolaylaştıracaktır. Ayrıca bebeğinizin düşme ihtimalini göz önüne alarak onun yan kısımlarına yastık yerleştirmeniz, böyle bir olayın yaşanmasının önüne geçecektir.
 • Bağlanacak olan bebek bezinin ön kısmını gösteren işaretlere dikkat etmeli, bu işaretlere göre bebek bezini bağlamalısınız.
 • Bezin bağlanma sıkılığı, bebeğin sağlığı ve rahatı için çok önemlidir. Bu yüzden ne çok sıkı ne de çok bol olacak şekilde bağlamalısınız. En ideali, iki parmak boşluk kalacak şekilde bağlanmasıdır.
 • Bebeğinizin rahat bir şekilde durabilmesi için onu oyalayacak oyuncaklar işinize yarayabilecektir.

ERKEK BEBEK BEZİ NASIL BAĞLANIR?

Erkek bebeği olan anne ve babalar, özellikle bez bağlama ve bez değiştirme konusunda oldukça fazla endişe duymaktadır. Erkek bebeğin bez değiştirme işlemi de kız bebeklerin işlemleri gibidir. Sadece dikkat edilmesi gereken birkaç farklı işlem mevcuttur.

Erkek bebeklerin altını değiştirirken ilk olarak kasık bölgesi temizliği yapılmalıdır. Bu bölge diğer bölgelere oranla daha temizdir. Penise zarar vermeden hafifçe kaldırarak penisin alt bölgesini temizlemelisiniz. Testislerin çevresini temizledikten hemen sonra penisini yukarıdan aşağıya doğru temizlemelisiniz. Popo arasını da hafifçe temizlemeye özen göstermelisiniz.

KIZ BEBEK BEZİ NASIL BAĞLANIR?

Kız bebeklerin bez bağlama işlemleri yapılırken alt temizliği sırasında erkek bebeklerde olduğu gibi önce temiz bölgeler silinmelidir. Bu yüzden ilk olarak kasık bölgesi ve bacak araları silinmelidir. Genital bölge temizliği ise önden arkaya doğru yapılmalıdır. Son olarak popo bölgesinin temizlenmesi gerekmektedir. Erkek bebeklerde de olduğu gibi alt temizliğinden sonra bebeğin poposunun kuru olduğundan emin olunmalıdır.

YENİDOĞAN BEBEK BEZİ NASIL BAĞLANIR?

Yenidoğan bebek alt değiştirme, yaş almış bebeklerin alt değiştirme işlemlerinden biraz farklılık göstermektedir. Yenidoğan bebeklerin göbek kordonu düşmemiş ise, bebek bezinin göbek bölgesine zarar vermemesine dikkat edilmelidir. Bu yüzden birçok çeşit bebek bezi için oluşturulmuş Sleepy Natural Yenidoğan Göbek Bağı Oyuntulu Bebek Bezi ile tanışabilirsiniz.

Yenidoğan bebeklerin bez değiştirme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, yenidoğan bebeklerin ciltleri çok hassas olduğundan dolayı alkol içeren ıslak mendillerin ve alerji yapmaya elverişli ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Diğer içeriklerimize göz atın: