Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelik döneminde kadınlar birçok durumla karşı karşıya gelebilmektedir. Hem fiziksel hem duygusal yönde kişiyi etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bu faktörlerden biri de ağrılardır. Hemen hemen her hamilenin yaşadığı bir ağrıdan bahsedeceğiz şimdi… Bel ağrısı! Bu ağrılar, hamilelik süresince en sık yaşanan sıkıntılardan biridir. Çoğu hamile kadın, bu ağrıların normal olduğunu düşünüp profesyonel sağlık desteği almaz. Ama hamilelik öncesi bu ağrıyı sık yaşadıysanız, bir uzmana danışmakta fayda var. Tabii ki beden şekli, kilo ve ölçülerin değişmesi bu ağrıların başlıca sebebi sayılmaktadır. Bu ağrılar bazen o kadar şiddetli olabilir ki uyku düzenini, yaşam kalitesini ve psikolojiyi etkileyebilmekte; kronik ağrılara dönüşebilmektedir.

Hamilelikte yaşanan bel ağrısı kadınlara çok zor anlar yaşatabilmektedir. Hareket halindeyken zorlanma, uyku bozukluğu gibi rahatsızlıkları da beraberinde getiren bel ağrısı, bu dönemde sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir.

HAMİLELİKTE BEL AĞRISININ BAZI NEDENLERİ

Hamilelikte yaşanan bel ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu ağrıya sebep olan bazı nedenleri uzmanlarından sizler için derledik:

  • POSTÜR BOZUKLUĞU: Hamilelikten kaynaklı olarak kadınlarda karnın şişmesiyle omurganın taşıdığı yük artmaktadır. Kişinin taşıdığı ağırlık, bu ağrının nedenleri arasında görülmektedir. Ağırlık, kişinin kemiklerinde zorlanmaya neden olabilmekte; dolayısıyla bel ağrılarının zeminini oluşturan bir etken halini alabilmektedir. Bu ağırlık sonucunda kadınların normal duruş pozisyonu değişime uğrar ve postür bozukluğu sebebiyle kaslarda ve eklemlerde ağrılar görülebilmektedir.

  • HORMON: Bu dönemde kadınların hormonal durumlarından dolayı eklemler etkilenebilmektedir. Gevşeyen eklemler, dolaylı olarak bel ağrısına neden olmaktadır.

  • STRES: Gebelik sürecinde birçok farklı sebepten dolayı çoğu kadın yoğun duygular yaşamaktadır. Stresli olunan zamanlarda, gergin anlarda kas spazmlarının sıkışması meydana gelebilmektedir. Kas spazmlarının bu sıkışması da bel ağrısını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden özellikle bu dönemde stresten ve üzüntüden uzak durulması gerekmektedir.

HAMİLELİKTE BEL AĞRISI İÇİN NE YAPILMALI?

Bel ağrısı şikayeti yaşayan hamilelik dönemindeki kadınlar, ağrılarını ortadan kaldırmak ya da hafifletmek için çözüm aramaktadır. Hafif ve düzenli egzersiz hareketleri bu ağrılar için çözüm olabilmektedir. Ağır ve ani hareketlerden uzak durulması gerekmektedir. Birçok durumdan kaynaklanan bel ağrıları, uzun süreliyse veya bu rahatsızlık fazla huzursuzluk veren bir durum halini alıyorsa doktora danışmak bu durumda en mantıklı davranış olacaktır.

hamilelikte bel ağrısını gidermek için egzersiz Yapılan araştırmalara göre, hamilelik süresince egzersiz yapan kadınların, yapmayanlara oranla daha az bel ağrısı şikayeti yaşadığı da ispatlanmıştır. Özellikle pilatesle ilgilenenlerin bildiği pelvik tilt hareketi ve suda egzersizin, karın-sırt kaslarını güçlendirecek hareketlerin ağrılar üzerinde etkili olduğu söylenilmektedir.

hamilelikte bel ağrısını gidermek için bacak arasına yastık koymakSon olarak, ağrıları rahatlattığı bilinen, yan yatmak, bacakların arasına yastık koyarak yan yatmak, uzanmak ve ayakları yukarı kaldırmak gibi pozisyonları doktorunuza danışarak deneyebilirsiniz.

Şunlara da göz atın: