Yenidoğan Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Doğumdan sonraki ilk 6 aylık dönemde bebeğin fizyolojik tüm ihtiyaçlarının yanı sıra, psikososyal anlamdaki ihtiyaçlarını da karşılayan en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Bebek ile anne arasında bir bağ kurulmasına da yardımcı olan anne sütü, ilk 6 aylık dönemde bebeğin beslenmesinde tek başına yeterli olabilmektedir.
6. ayını tamamlayan bir bebeğe artık anne sütünün yanında ek besin takviyeleri de vermeye başlayabilirsiniz. Ancak bebeklerin 2 yaşının sonuna kadar anne sütü ile beslenmesi gerektiğinin de altını çizmemiz gerekiyor. Çünkü anne sütü, sayısız faydaya sahip en önemli besin kaynağıdır ve bir bebeğin fiziksel ve psikolojik gelişiminde büyük bir rol oynar.

Bebek Doğduktan Sonra Ne Kadar Sürede Bir Emzirilmelidir?

Bebeğin doğumunun ardından, annenin bebeğini ilk yarım saatte veya en geç 1 saat içerisinde emzirmesi tavsiye ediliyor. Çünkü bebeğin uykuya dalmasının ardından, bebeği uyandırmanız ve onu beslemeniz zorlaşabilmektedir. Doğum sonrasında fazla bekletmeden çocuğunuzun kucağınıza almalı ve emzirmelisiniz.
Bebeğiniz gün içerisinde 2-3 saatte bir besin ihtiyacı duyacaktır. İlk haftalarda bebeğinizin mide kapasitesi yalnızca 100 ml’dir, bu nedenle günde 2-3 saat arayla bebeğinizi emzirmelisiniz. Bebeğiniz uyuduğunda, uyku saati 3-4 saati geçmişse, onu uyandırıp emzirmeni gerekir.
İlk 3-4 haftada bu tür bir rutini izlerseniz, bebeğinizin ilerleyen günlerde açlığı hissederek kendi kendine uykusundan uyanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede emzirme işlemi programlı bir hal alacak, hem anne hem de bebek emzirmeye daha kolay alışabilecektir.
Bebeğiniz 1 aylıkken mide kapasitesi 125 ile 150 ml arasındadır. İlerleyen dönemlerde 200 ml üzerine çıkan mide kapasitesiyle birlikte, günlük emzirme işlemini de azaltmaya başlayabilirsiniz.

Annedeki “Sütüm Gelmeyecek” Endişesiyle Mamaya Başlamak Doğru Mudur?

Bebeğinize doğru bir pozisyon verdiğiniz sürece, anne sütünüzün gelmemesi gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Ancak bazı yeni anneler, ilk dönemlerde çocuklarının aç kalma korkusunu duyarak mamayla besleme eğilimi gösterebiliyorlar. Bu tip bir doğum sonrası kaygı duyan annelerin emzirme danışmanlığı veya eğitimi almaları tavsiye ediliyor.
Bebeğinize 6 aylık döneme kadar ek besin takviyeleri vermeniz gereksizdir. Anne sütü bebeğinizin bütün besin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır. Bu nedenle bu dönemde mamaya başlanması yanlış bir tutumdur. Çocuğunuz 6 ayını doldurduktan sonra, ek besin takviyeleriyle onu beslemeye başlayabilirsiniz.

Emzirmenin Anneye ve Bebeğe Faydaları

Emzirmenin hem anneye ve hem de bebeğe sağladığı birçok fayda vardır.
Bunlar ise;
 • Bebeğin akut veya kronik hastalıklara yakalanma riski azalır.
 • Bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir.
 • Bebek, yaptığı ritmik ağız hareketiyle birlikte ileride konuşma güçlüğü çekmez.
 • Bebeklerin görme duyusu daha iyi bir şekilde gelişir.
 • Bebeğin bedensel, ruhsal ve zeka gelişimine anne sütünün büyük bir katkısı vardır.
 • Bebeğin çene ve diş gelişimini destekleyici bir etkisi vardır.
 • Düzenli olarak anne sütüyle beslenen bebekler daha sakin ve uysal tavırlı olmaktadırlar.
 • Emziren annelerin meme kanseri, göğüs kanseri ve over kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riski azalmaktadır.
 • Emzirme, anneleri ileride ortaya çıkabilecek olan kemik erimesi riskinden korumaktadır.
 • Emzirme işlemi, yeni annelerin kilo vermesini kolaylaştırmaktadır.
 • Anne şeker hastasıysa, emzirme işlemi günlük insülin ihtiyacının daha az olmasını sağlar.
Emzirmenin tüm bu etkilerinin ötesinde, anne ile bebeği arasında güçlü bir bağ oluşmasını sağlaması söz konusudur. Çocuğunuzu emzirerek hem kendi sağlığınızı hem de onun sağlığını destekleyebilirsiniz.

Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır?

Anne sütünün çoğaltılması için bazı etkenler dikkate alınabilir. Günde 2-3 litre arasında su tüketmek, anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Ayrıca annenin yeterince dinlenmesi de önemli bir etkendir. Yeterince dinlenemeyen, stres altında ve gergin olan bir annenin sütünde azalma görülebilmektedir.